Najstarsza na świecie organizacja zrzeszająca środowisko górskie – brytyjski Alpine Club – przyznała nagrodę Spirit of Mountaineering Commendation Adamowi Bieleckiemu, Denisowi Urubko, Piotrowi Tomali i Jarosławowi Botorowi za uratowanie Francuzki Elizabeth Revol oraz próbę ratowania Tomasza Mackiewicza.


Przewodniczący British Alpine Club oraz bohaterowie akcji ratunkowej pod Nanga Parbat
Nie czujemy się bohaterami – zaznacza w rozmowie z Polskim Radiem Piotr Tomala – jeden z uczestników akcji ratunkowej, a obecnie szef Programu Polski Himalaizm Zimowy.
– Nie poszliśmy tam po to, by myśleć o późniejszych wyróżnieniach. Poszliśmy tam po to, aby ratować ludzi, to był nasz cel. Wszyscy w bazie solidarnie zgłosiliśmy się do tej akcji. Kierownik wybrał naszą czwórkę, a te wyróżnienia to taka rzecz, której nie to, że się wstydzę, ale nie jestem przekonany, że na pewno zasługujemy na to – powiedział Piotr Tomala.
W styczniu Denis Urubko i Adam Bielecki sprowadzili Francuzkę Elizabeth Revol ze zbocza Nanga Parbat. Pomagali im Piotr Tomala i Jarosław Botor. Ewakuację Tomasza Mackiewicza, który utknął na wysokości około 7200 metrów, uniemożliwiło załamanie pogody. Polsko-francuski zespół utknął na zboczach Nanga Parbat po zdobyciu szczytu.
Nagroda została wręczona w czasie XXIII Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju
Nagroda od American Alpine Club
Także Amerykanie docenili polskich himalaistów za akcję na Nanga Parbat. Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala oraz Jarosław Botor zostali wyróżnieni nagrodą imienia Davida A. Sowlesa.
Polscy himalaiści zostali wyróżnieni przez Amerykański Klub Alpinistyczny. Doceniono ich za akcję ratunkową na Nanga Parbat. Wspinacze na początku ubiegłego roku ruszyli na pomoc Tomaszowi Mackiewiczowi oraz Elisabeth Revol, którzy schodząc ze szczytu, utknęli na wysokości ponad 7 tys. m n.p.m. Francuska himalaistka podjęła próbę samodzielnego zejścia, dzięki czemu na wysokości około 6100 m n.p.m. spotkała Bieleckiego z Urubką. Tomasza Mackiewicza niestety nie udało się uratować. Akcja polskich himalaistów wpisała się w historię himalaizmu.
Nagroda imienia Davida A. Sowlesa przyznawana jest nieregularnie od 1981 roku. Wyróżnieni zostają nią himalaiści, którzy poświęcili własne cele i wykazali się bezinteresownością. Bielecki, Urubko, Tomala oraz Botor odebrali statuetki na gali, która odbyłą się w San Francisco w dniach 8-10 marca.

